• Dejepis ako spoločenskovedný predmet

•

Túžba poznať minulosť svojho národa aj sveta sa objavila už v antike. Odtiaľ pochádza aj pojem história. História - gr. pojem, znamenal skúmanie, vedomosti a rozprávanie o minulých udalostiach. V slovenčine mu zodpovedá pojem dejepis – dejiny. Vyjadruje trendy vývoja tejto spoločnosti na základe štúdia konkrétnych historických faktov usporiadaných do logických súvislostí.

Dejepis - veda zaoberajúca sa dejinami, skúma a objasňuje dejiny.

Pojem história sa v súčasnosti chápe dvojako. História je:

1. objektívny, reálny proces vývoja ľudskej spoločnosti, človeka(ľudstva) a jeho činnosti v čase (teda to, čo sa za stáročia a tisícročia naozaj udialo)

2. veda, ktorá skúma, poznáva, a vykladá minulosť. Vedci zaoberajúci sa históriou – dejepisci (historici) rozdelili dejiny podľa zvolenej metodiky

na niekoľko typov:

1. Priestorové členenie (delenie) dejín:

A. Všeobecné dejiny: dejiny sveta, Európy, Ázie

B. Národné dejiny: dejiny jednotlivých štátov, národov

C. Regionálne dejiny: vo vzťahu k všeobecným dejinám to môžu byť dejiny národov k vzťahu k národným dejinám sú to dejiny jednotlivých územných celkoch – regiónov, miest (dejiny Spiša, Bratislavy)

2. Vecné členenie dejín: rozdelenie podľa významných udalostí v danej oblasti ľudskej činnosti:

dejiny politiky, kultúry, vedy, techniky, štátu

3. Chronologické členenie dejín: najstarší a najpoužívanejší spôsob členenia dejín. Je to opis udalostí, ako za sebou nasledovali v čase.

Zaužíval sa už v počiatkoch histórie ako vedy. Historici rozdelili dejiny na viaceré obdobia – periódy, oddelené významnými historickými medzníkmi. Je to tzv. periodizácia dejín. V rámci týchto období hľadali spoločné črty, charakteristické pre tú – ktorú historickú epochu. Za medzníky zvyčajne vybrali významné politické udalosti a zvraty, nie dlhodobé procesy.

Takto vzniklo rozdelenie:

A. pravek: 4 mil. rokov p. n. l. – 3 tis. rokov p. n. l.
          B. starovek: 3 tis. rokov p. n. l. – 476 n. l.
          C. stredovek 476 n. l. – 1443, 1453, 1492 (15. st. )
          D. novovek 1443, 1453, 1492, niektorí 1517, 1789 alebo 1848/1849 – 1945
          E. najnovšie dejiny/moderná doba 1918, 1945 – súčasnosť