| Názov školy | Základná škola Mierová 1 Strážske |
| Adresa školy | Mierová 1, 072 22 Strážske |
| Telefón | 056/6477203 |
| mskola@pobox.sk | |
| WWW stránka | zsstrazske.edupage.org |
| Zriaďovateľ | Mesto Strážske |
| Priezvisko, meno | Telefón | Služ. mobil | ||
|---|---|---|---|---|
| Riaditeľ | Mgr. Michal Polák | 056/6886831 | 0910911081 | mskola@pobox.sk |
| ZRŠ | Mgr.Vladimír Smaržík | 056/6477203 | 0910911083 | |
| ZRŠ | PaedDr.Jana Dzurillová | 056/6477203 | 0910911084 | |
| Vedúca vychovávateľka | Mária Balogová | 056/6477203 | ||
| Vedúca ŠJ | Renáta Kusýová | 056/6886832 | 0910911082 | skolskajedalen.zsstrazske@gmail.com |
| Titl., priezvisko, meno | Kontakt | |
|---|---|---|
| predseda | Mgr. Svetlana Murínová | 0911300688 |
| pedagogickí zamestnanci | Mgr. Vladislava Babjáková | 0907160297 |
| ostatní zamestnanci | Dana Kmecová | 0948342465 |
| zástupcovia rodičov | Mgr. Anna Džadová | 0917493802 |
| Miroslav Kusý | 0907975137 | |
| PhDr. Daniela Sabadošová | 0907592000 | |
| Miroslav Patlevič | 0907943979 | |
| zástupca zriaďovateľa | PhDr. Alena Jurečková | 0918514002 |
| MUDr. Marián Maškulik | 0905920950 | |
| Michal Knap | 0905416536 | |
| Marek Michlovič | 0918241695 |
| Názov MZ a PK | Vedúci | Zastúpenie predmetov | Poznámka |
|---|---|---|---|
| MZ 1.-2. ročník | Mgr. Marta Čajková | všetky predmety 1. a 2. roč. | |
| MZ 3.-4. ročník | Mgr. Martina Feňková | všetky predmety 3. a 4. roč. | |
| MZ ŠKD | Mária Balogová | ||
| PK SLJ | Mgr.Vladislava Babjáková | slovenský jazyk a literatúra | |
| PK CUJ | Mgr. Nataša Dankaninová | anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk | |
| PK MAT-FYZ | Ing. Jarmila Marcinová | matematika,fyzika, informatika,technika | |
| PK BIO-CHE | RNDr. Dana Savková | biológia, chémia, svet práce | |
| PK TSV | Mgr. Peter Müller | telesná a športová výchova, športová príprava | |
| PK DEJ-GEO | PhDr. Martina Bošková | dejepis, geografia | |
| PK OBN-Nv-Ev | Mgr. Milina Miklošová | občianska náuka, náboženská a etická výchova | |
| PK VYV-HUV-VYU | Mgr. Beata Šenitková | výtvarná a hudobná výchova, výchova umením |
Počet žiakov školy: 492
Počet tried: 24
Podrobnejšie informácie:
| Ročník: | 1. | 2. | 3. | 4. | I.ŠPT | II.ŠPT | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | Spolu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| počet tried | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 24 |
| počet žiakov | 53 | 56 | 50 | 46 | 9 | 10 | 54 | 63 | 44 | 51 | 56 | 492 |
| z toho ŠVVP | 2 | 1 | 1 | 2 | 9 | 10 | 2 | 5 | 3 | 4 | 7 | 46 |
| z toho v ŠKD | 36 | 35 | 36 | 27 | 134 |
Počet zapísaných prvákov k 30.6.2019: súčet 51 / počet dievčat 23
Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2019: súčet 52/ počet dievčat 25
Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: súčet 5/ počet dievčat 1
Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2020
| Nižší ročník | 5.roč. | 6.roč. | 7.roč. | 8.roč. | 9.roč. | Spolu | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Počet žiakov | 1 | 2 | 1 | 58 | 62 |
| Gym 8.roč | Gym 6.roč | Gym 4.roč | SOŠ | SOU | OU | Mimo SR | Iné | Spolu | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| prihlásení | 16 | 36 | 5 | 4 | 1 | 62 | |||
| prijatí | 16 | 36 | 5 | 0 | 0 | 57 | |||
| % úspešnosti | 100 | 100 | 100 | 0 | 0 | 91,93 |
| Trieda | ANJ | BIO | DEJ | ETV | ETV | FYZ | GEO | HRB | HRP | HUV | CHE | ILI | ITA | IFV | INF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| II.A | |||||||||||||||
| II.B | |||||||||||||||
| II.C | |||||||||||||||
| III.A | |||||||||||||||
| III.B | |||||||||||||||
| IV.A | |||||||||||||||
| IV.B | |||||||||||||||
| V.A | |||||||||||||||
| V.B | 4 | 3 | |||||||||||||
| I.ŠPT | |||||||||||||||
| II.ŠPT | 2 | 2 | 2 | ||||||||||||
| VI.A | |||||||||||||||
| VI.B | |||||||||||||||
| VI.C | 2 | 3 | |||||||||||||
| VII.A | |||||||||||||||
| VII.B | 4 | ||||||||||||||
| VIII.A | |||||||||||||||
| VIIIB | |||||||||||||||
| IX.A | |||||||||||||||
| IX.B | |||||||||||||||
| IX.C | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | ||||||||||
| I.A | |||||||||||||||
| I.B | |||||||||||||||
| I.C |
| Trieda | KMN | KNJ | MAT | NBV | NBG | NBP | NEJ | OBN | OZO | PPB | PCP | PVC | POV | PRI | PDA |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| II.A | |||||||||||||||
| II.B | |||||||||||||||
| II.C | |||||||||||||||
| III.A | |||||||||||||||
| III.B | |||||||||||||||
| IV.A | |||||||||||||||
| IV.B | |||||||||||||||
| V.A | |||||||||||||||
| V.B | |||||||||||||||
| I.ŠPT | |||||||||||||||
| II.ŠPT | 1,89 | ||||||||||||||
| VI.A | |||||||||||||||
| VI.B | |||||||||||||||
| VI.C | |||||||||||||||
| VII.A | |||||||||||||||
| VII.B | |||||||||||||||
| VIII.A | |||||||||||||||
| VIIIB | |||||||||||||||
| IX.A | |||||||||||||||
| IX.B | |||||||||||||||
| IX.C | 2 | ||||||||||||||
| I.A | |||||||||||||||
| I.B | |||||||||||||||
| I.C |
| Trieda | Prváci | PVO | RGV | ROG | RGP | RKS | RKSC | RVA | RMZ | RSO | RSF | RUJ | RPV | SLY | SJL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| II.A | |||||||||||||||
| II.B | |||||||||||||||
| II.C | |||||||||||||||
| III.A | |||||||||||||||
| III.B | |||||||||||||||
| IV.A | |||||||||||||||
| IV.B | 1 | ||||||||||||||
| V.A | |||||||||||||||
| V.B | |||||||||||||||
| I.ŠPT | |||||||||||||||
| II.ŠPT | 2,33 | ||||||||||||||
| VI.A | |||||||||||||||
| VI.B | |||||||||||||||
| VI.C | |||||||||||||||
| VII.A | |||||||||||||||
| VII.B | |||||||||||||||
| VIII.A | |||||||||||||||
| VIIIB | |||||||||||||||
| IX.A | |||||||||||||||
| IX.B | |||||||||||||||
| IX.C | 3 | ||||||||||||||
| I.A | |||||||||||||||
| I.B | |||||||||||||||
| I.C |
| Trieda | SPJ | SPR | SEE | SRL | TEH | THD | TSV | TEV | TKC | THF | TOF | TYC | VUC | VLA | VYV |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| II.A | |||||||||||||||
| II.B | |||||||||||||||
| II.C | |||||||||||||||
| III.A | |||||||||||||||
| III.B | |||||||||||||||
| IV.A | |||||||||||||||
| IV.B | 1 | 1 | |||||||||||||
| V.A | |||||||||||||||
| V.B | |||||||||||||||
| I.ŠPT | |||||||||||||||
| II.ŠPT | 1 | 2 | 2 | ||||||||||||
| VI.A | |||||||||||||||
| VI.B | |||||||||||||||
| VI.C | 1 | 2 | |||||||||||||
| VII.A | 1 | ||||||||||||||
| VII.B | 1,75 | ||||||||||||||
| VIII.A | |||||||||||||||
| VIIIB | 1 | ||||||||||||||
| IX.A | |||||||||||||||
| IX.B | |||||||||||||||
| IX.C | 1 | ||||||||||||||
| I.A | 2 | ||||||||||||||
| I.B | |||||||||||||||
| I.C |
| Trieda | Počet | Prospeli | Neprospeli | Neklasifikovaní |
|---|---|---|---|---|
| II.A | 20 | 19 | 0 | 1 |
| II.B | 19 | 19 | 0 | 0 |
| II.C | 17 | 15 | 0 | 2 |
| III.A | 25 | 25 | 0 | 0 |
| III.B | 25 | 24 | 0 | 1 |
| IV.A | 22 | 20 | 0 | 2 |
| IV.B | 24 | 23 | 0 | 1 |
| V.A | 23 | 23 | 0 | 0 |
| V.B | 31 | 23 | 0 | 8 |
| I.ŠPT | 9 | 9 | 0 | 0 |
| II.ŠPT | 10 | 9 | 0 | 1 |
| VI.A | 22 | 22 | 0 | 0 |
| VI.B | 22 | 19 | 0 | 3 |
| VI.C | 19 | 19 | 0 | 0 |
| VII.A | 21 | 21 | 0 | 0 |
| VII.B | 23 | 22 | 0 | 1 |
| VIII.A | 25 | 25 | 0 | 0 |
| VIIIB | 26 | 22 | 0 | 4 |
| IX.A | 12 | 12 | 0 | 0 |
| IX.B | 21 | 20 | 0 | 1 |
| IX.C | 23 | 22 | 0 | 1 |
| I.A | 23 | 23 | 0 | 0 |
| I.B | 24 | 24 | 0 | 0 |
| I.C | 6 | 6 | 0 | 0 |
| Trieda | Počet | Zamešk. hod. | Zam. na žiaka | Ospravedlnené | Ospr. na žiaka | Neospravedlnené | Neosp. na žiaka |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| II.A | 20 | 1292 | 68,00 | 1292 | 68,00 | 0 | 0,00 |
| II.B | 19 | 1339 | 70,47 | 1339 | 70,47 | 0 | 0,00 |
| II.C | 17 | 1573 | 104,87 | 1568 | 104,53 | 5 | 0,33 |
| III.A | 25 | 1557 | 67,70 | 1557 | 67,70 | 0 | 0,00 |
| III.B | 25 | 1287 | 55,11 | 1287 | 55,11 | 0 | 0,00 |
| IV.A | 22 | 2084 | 105,52 | 2084 | 105,52 | 0 | 0,00 |
| IV.B | 24 | 1838 | 94,86 | 1838 | 94,86 | 0 | 0,00 |
| V.A | 23 | 1557 | 67,70 | 1557 | 67,70 | 0 | 0,00 |
| V.B | 31 | 1952 | 88,91 | 1946 | 88,65 | 6 | 0,26 |
| I.ŠPT | 9 | 1211 | 134,56 | 1201 | 133,44 | 10 | 1,11 |
| II.ŠPT | 10 | 1187 | 131,89 | 1153 | 128,11 | 34 | 3,78 |
| VI.A | 22 | 2472 | 112,36 | 2472 | 112,36 | 0 | 0,00 |
| VI.B | 22 | 2284 | 120,21 | 1994 | 104,95 | 290 | 15,26 |
| VI.C | 19 | 2943 | 161,10 | 2935 | 160,66 | 8 | 0,44 |
| VII.A | 21 | 2805 | 133,57 | 2805 | 133,57 | 0 | 0,00 |
| VII.B | 23 | 3407 | 154,86 | 3297 | 149,86 | 110 | 5,00 |
| VIII.A | 25 | 2175 | 87,00 | 2175 | 87,00 | 0 | 0,00 |
| VIIIB | 26 | 1978 | 95,74 | 1978 | 95,74 | 0 | 0,00 |
| IX.A | 12 | 1799 | 149,92 | 1799 | 149,92 | 0 | 0,00 |
| IX.B | 21 | 1847 | 92,35 | 1847 | 92,35 | 0 | 0,00 |
| IX.C | 23 | 2274 | 111,25 | 2274 | 111,25 | 0 | 0,00 |
| I.A | 23 | 1512 | 73,11 | 1478 | 71,52 | 34 | 1,59 |
| I.B | 24 | 1809 | 82,23 | 1809 | 82,23 | 0 | 0,00 |
| I.C | 6 | 609 | 101,50 | 571 | 95,17 | 38 | 6,33 |
Testovanie žiakov 9. ročníka "TESTOVANIE - 9" sa z dôvodu pandémie neuskutočnilo.
V testovaní žiakov 5. ročníka "TESTOVANIE - 5" dosiahli naši žiaci z predmetu Slovenský jazyk a literatúra o 3 body a 10% horšie výsledky ako bol priemer v rámci Slovenska. V predmete Matematika žiaci našej školy uspeli o 5,9 bodu a 19,7% horšie výsledky ako bol priemer v rámci Slovenska.
| Názov | Počet žiakov | Úspešnosť v % | Iný údaj o úspešnosti | Celoslovenský priemer |
|---|---|---|---|---|
| Testovanie 5 SJL | 42 | 54,8 | 16,4 | 64,8% - 19,4 bodov |
| Testovanie 5 MAT | 42 | 43,7 | 13,1 | 63,4% - 19,0 bodov |
| Učebný variant | 1. | 2. | 3. | 4. | ŠT1 | ŠT2 | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | Spolu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Počet tried v ročníku | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 24 |
| Slovenský jazyk a literatúra | 9 | 8 | 8 | 8 | 8 | 6 | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 | 155 |
| Matematika 1.-9. | 4 | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 113 |
| Informatika | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 27 | |||
| 1. Cudzí jazyk | 1 | 2 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 99 | ||
| 2.Cudzí jazyk | 2 | 2 | 2 | 24 | ||||||||
| Dejepis | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 | 24 | |||||
| Geografia | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 18 | |||||
| Fyzika | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 16 | ||||||
| Chémia | 1 | 2 | 2 | 2 | 15 | |||||||
| Biológia | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 23 | |||||
| Prvouka | 2 | 2 | 12 | |||||||||
| Prírodoveda | 1 | 2 | 6 | |||||||||
| Vlastiveda | 1 | 2 | 2 | 8 | ||||||||
| Výtvarná výchova 1.-9. | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 32 | |
| Hudobná výchova | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 21 | |
| Technika | 1 | 1 | 1 | 1 | 23 | |||||||
| Pracovné vyučovanie | 1 | 1 | 5 | 5 | 15 | |||||||
| Občianska náuka | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 11 | ||||||
| Telesná a športová výchova | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 48 |
| Náboženská výchova | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 27 |
| Etická výchova | 1 | 1 | 1 | 3 | ||||||||
| Športová príprava | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 24 |
| Počet tried | Počet žiakov | Počet individ. integrovaných | |
|---|---|---|---|
| Prvého ročníka | 3 | 53 | 1 |
| Bežných tried | 14 | 317 | 21 |
| Špeciálnych tried | 2 | 19 | 19 |
| Pre nadaných | 5 | 103 | 5 |
| Spolu | 24 | 492 | 46 |
Pracovný pomer
| Pracovný pomer | Počet pedag. prac. | Počet nepedag. prac. | Počet úväzkov pedag. prac. | Počet úväzkov nepedag. prac. |
|---|---|---|---|---|
| TPP | 39 | 15 | 37,608 | 15 |
| DPP | 13 | 2 | 13 | 2 |
| Znížený úväzok | 3 | 0,74 | ||
| ZPS | 3 | 1 | 2,129 | 1 |
| Na dohodu | 1 |
| počet | nekvalifikovaných | kvalifikovaných | spolu |
|---|---|---|---|
| učiteľov | 37 | 37 | |
| vychovávateľov | 5 | 5 | |
| asistentov učiteľa | 9 | 9 | |
| špecialny pedagóg | 1 | 1 | |
| školsky psychológ | 1 | 1 | |
| spolu | 53 | 53 |
Z celkového počtu 744 vyučovacích hodín sa vyučovalo 25 hodín neodborne, z toho 1 hodina na prvom stupni a 24 hodín na druhom stupni. V porovnaní s predchádzajúcim školským rokom je to o 4 neodborne vyučované vyučovacie hodiny menej, je to 3,36 % zo všetkých vyučovacích hodín.
| Trieda | Predmet | Počet hodín týždenne |
|---|---|---|
| 5.a | Technika | 1 |
| 5.b | Technika | 1 |
| 6.a | Technika | 1 |
| 6.b | Technika | 1 |
| 6.c | Technika | 1 |
| 7.a | Technika | 1 |
| 7.b | Technika | 1 |
| 8.a | Technika | 1 |
| 8.b | Technika | 1 |
| 9.b | Technika | 1 |
| 9.c | Technika | 1 |
| 5.-7.r | Etická výchova | 1 |
| 8.-9.r. | Etická výchova | 1 |
| 4.a | Informatika | 1 |
| 5.a | Informatika | 1 |
| 5.b | Informatika | 1 |
| 6.a | Informatika | 1 |
| 6.b | Informatika | 1 |
| 7.a | Informatika | 1 |
| 7.b | Informatika | 1 |
| 9.a | Biológia | 2 |
| 7.a | Hudobná výchova | 1 |
| 8.b | Hudobná výchova | 1 |
| ŠPT2 | Hudobná výchova | 1 |
| Ďalšie vzdelávanie | Počet absolventov | Počet študujúcich |
|---|---|---|
| 1.kvalifikačná skúška | 36 | |
| 2.kvalifikačná skúška | 23 | |
| štúdium školského manažmentu | 4 | |
| špecializačné inovačné štúdium | ||
| špecializačné kvalifikačné | 5 | |
| postgraduálne | 1 | |
| doplňujúce pedagogické | 1 | |
| vysokoškolské pedagogické | 42 | |
| vysokoškolské nepedagogické | 2 |
| Názov súťaže | Počet žiakov | okr. kolo | kraj. kolo | národ. kolo | medzinár. kolo |
|---|---|---|---|---|---|
| Dejepisná olympiáda | 6 | 3x 2. miesto | |||
| Geografická olympiáda | 3 | 1., 2. miesto | covid - 19 | 8.m. (online) | |
| Expert - dejepisná časť | 2 | 1.,3. miesto | |||
| Olympiáda SJL | 1 | 3. miesto | |||
| Môj kamarát počítač | 3 | 1x3. miesto | |||
| Chemická olympiáda | 3 | ÚR | ÚR (online) | ||
| Olympiáda ANJ | 1 | 3. miesto | |||
| Šaliansky Maťko | 3 | 3. miesto | |||
| Ruské slovo - spev | 2 | 2.,3. miesto | |||
| Zlatý matičný hlások | 2 | 2x 2. miesto | |||
| Jazykový kvet - recitácia | 5 | 2x2.miesto,3. miesto | |||
| OXICO - NEJ | 1 | 1. miesto | |||
| Vesmír očami detí | 7 | 2. miesto | postup | ||
| Biblia očami detí | 10 | 3x1. miesto, 2x2. miesto,1x3. miesto | |||
| Zimné aranžovanie | 3 | 3xcena poroty | |||
| Môj literárny hrdina - výtv. súťaž | 10 | 3.miesto(online) | |||
| Východní svätí | 8 | 3x1. miesto, 3x2. miesto,2x3. miesto | 2x2.miesto, 3x3. miesto | ||
| Záchrana osôb z vodnej hladiny- literárna súťaž | 10 | 2x1. miesto, 1x2.miesto | 1.miesto | ||
| Záchrana osôb z vodnej hladiny - výtvarná súťaž | 7 | 1. miesto | |||
| Ochranárik čísla 112 | 1 | 3. miesto | |||
| Svätomartinská výtvarná súťaž | 6 | 3. miesto | |||
| Prečo mám rád Slovensko/slovenčinu | 4 | ocenená práca | |||
| Technická olympiáda | 3 | 4.miesto | |||
| Nádejný drevár | 6 | 2.miesto | |||
| Cezpoľný beh - chlapci | 4 | 1. miesto | |||
| Cezpoľný beh dievčatá | 4 | 2. miesto | |||
| Deň mladých hasičov - dievčatá | 5 | 2. miesto | |||
| Deň mladých hasičov - chlapci | 5 | 1. miesto | |||
| Halové majstrovstvá mladých hasičov - dievčatá | 5 | 2. miesto | |||
| Halové majstrovstvá mladých hasičov - chlapci | 5 | 4. miesto | |||
| Streľba - mladší žiaci | 4 | 2. miesto | |||
| Streľba - starší žiaci | 3 | 2. miesto | 7.miesto | ||
| Stolný tenis - dievčatá | 4 | 3. miesto | |||
| Stolný tenis - chlapci | 4 | 4. miesto | |||
| Futsal | 10 | 2. miesto | |||
| Vybíjaná najmladších žiakov | 12 | 2.miesto |
V priebehu školského roka sme do 13.3.2020 zorganizovali niekoľko tradičných športových podujatí: 15. ročník Memoriálu M. Nistora v stolnom tenise, športové aktivity v týždni boja proti drogám, okresné kolo vo vybíjanej najmladších žiakov. Každoročne participujeme s mestom pri organizovaní Behu oslobodenia. Žiaci školy pod vedením svojich pedagógov sa aktívne prezentujú kultúrnym programom pri rôznych podujatiach v meste - "30. výročie Nežnej revolúcie", Mikuláš v meste, vianočný galaprogram a pod. a v Domove sociálnych služieb Harmonia v mesiaci úcty k starším.
Škola pre žiakov 5. až 9. ročníka zorganizovala ZLV v Lučivnej dolinej, ktorého sa zúčastnilo 54 žiakov. Pre žiakov 3. ročníka sme nezorganizovali ŠvP v Tatranskej Lomnici z dôvodu pandémie Covid - 19. Termín tejto ŠvP je presunutý na apríl 2021. Pre 63 žiakov 4. a 5. ročníka sme zorganizovali ZPV a zdokonaľovací na plavárni v Humennom. 47 žiakov zvládlo základy plávania a 16 žiakov zvládlo plávanie s nadľahčovacou pomôckou. Žiaci športových tried 7. až 9. ročníka boli na športovom sústredení na Zemplínskej šírave v hoteli Chemes.
Najdlhšiu históriu má Školská športová olympiáda, súťaž v ľahkoatletických disciplínach. Tohto roku sa z dôvodu pandémie Covid - 19 ďalší ročník neuskutočnil.
Viacročnú tradíciu má vianočná burza spojená s burzou kníh. Výťažok burzy sa použil na zakúpenie Biblie a časť peňazí bola venovaná na operáciu pre choré deti. Výťažok z burzy kníh sme použili na zakúpenie kníh pre žiakov do školskej knižnice.
Veľmi obľúbenou akciou pre žiakov 1. - 4. ročníka je fašiangový karneval, ktorú organizujú vychovávateľky ŠKD v spolupráci s učiteľkami 1.- 4. ročníka a rodičmi.
Zápis do 1. ročníka sa uskutočnil online v dňoch od 15.4. do 30.4.2020. Na nový školský rok sa do 1. ročníka zapísalo 56 žiakov z toho 3 deti majú odklad povinnej školskej dochádzky.
V závere školského roka 26.6.2020 sa uskutočnila rozlúčka so žiakmi deviateho ročníka so slávnostným prijatím u primátora mesta a zápisom do kroniky mesta Strážske.
Hlavným zdrojom informácií pre rodičov aj žiakov je webové sídlo školy www.zsstrazske.edupage.org, kde okrem výsledkov súťaží a oznamov pripravovaných akcií v škole, je možné nazrieť aj na stránku zadávania domácich úloh, skúšania, či plánovania písomných prác. Rodičia túto možnosť hodnotia pozitívne, nakoľko môžu skontrolovať zadanie úloh aj pre žiakov, ktorí sa nezúčastnili vyučovacieho procesu z rôznych dôvodov. Známky žiakov si rodičia môžu pozrieť v internetovej žiackej knižke.
Na konci školského roka zvyčajne vydávame časopis Školský mix. V tomto školskom roku sme číslo školského časopisu nevydali z dôvodu prerušenia vyučovania na škole. Veľká časť súťaží a exkurzií sa neuskutočnila z dôvodu pandémie, a tak sme sa rozhodli nevydať časopis v školskom roku 2019/2020.
Projekty, do ktorých je škola zapojená, ich zameranie, stručná charakteristika
A) Dlhodobé
Škola je zapojená do projektov:
- Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami - ako nepilotná škola.
- Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania - cieľom tohto projektu je zvyšovanie kvality vzdelávania prostredníctvom elektronického testovania, vytvorenie databáz testov a úloh zo slovenského jazyka a matematiky, moderné a softvérovo bezpečné spracovanie a vyhodnotenie testov. Pilotné testovanie žiakov 5. - 9. ročníka z uvedených predmetov prebieha v spolupráci s NUCEM-om.
- Pomoc a spolupráca - zlepšenie výsledkov žiakov v rámci výzvy V základnej škole úspešnejší s cieľom zníženia miery predčasného ukončovania školskej dochádzky, a predchádzanie takémuto ukončovaniu, a podpora rovnocenného prístupu ku kvalitnému základnému vzdelávaniu za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a odbornej prípravy.
- Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách.
- Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí.
B) Krátkodobé
-Rizikové správanie a emigračné, migračné zámery - spolupráca s UPJŠ Košice
C) V školskom roku 2019/2020 sa v mesiaci marec malo začať s realizáciou projektu Zlepšenie kľúčových kompetencií žiakov ZŠ Mierová 1 v Strážskom - t.j. vybavenie jazykovej učebne, dielní a školskej knižnice. Samotná realizácia projektu však začala až v auguste 2020. V mesiacoch marec - jún 2020 bolo zrealizované verejné obstarávanie na nákup knižných titulov pre žiakov školy do školskej knižnice.
Dátum poslednej inšpekčnej kontroly: 28.12015 - 29.1.2015
Druh inšpekcie: tematická - ŠKD
Žiaci sa vyučujú v starej budove a v prístavbe novej budovy spolu v 35 učebniach, z čoho je 17 odborných učební (4 počítačové učebne, 5 jazykových laboratórií, chemické laboratórium, interaktívne učebne, učebňa fyziky, biológie, geografie, dejepisu, hudobnej výchovy, výtvarnej výchovy). Vo vyučovacom procese sa využívajú 2 dielne, 1 školská kuchynka, školský pozemok, skleník, posilňovňa, školská knižnica, telocvičňa a multifunkčné ihrisko. Na telovýchovné aktivity škola využíva aj mestské ihriská - futbalové ihrisko, futbalové ihrisko s umelou trávou, 2 volejbalové ihriská, hádzanárske ihrisko, tenisové ihrisko a bežeckú dráhu. Škola je dobre vybavená učebnými pomôckami, ktoré sú pravidelne podľa finančných možností dopĺňané. V tomto školskom roku boli v dvoch triedach vymenené lavice a stoličky.
Každoročne sa snažíme dopĺňať nové učebné pomôcky, hlavne didaktickú techniku. Najlepšie sú učebnými pomôckami vybavené kabinety: TSV, FYZ, BIO, GEG a SJL. V štyroch počítačových učebniach majú žiaci k dispozícii 75 počítačov, v osemnástich triedach žiaci využívajú v edukačnom procese interaktívne tabule. Pravidelne je dopĺňaný knižný fond školskej knižnice, ktorý v šk.roku 2019/2020 mal 5679 knižných titulov.
1. Dotácie zo štátneho rozpočtu na žiakov
V kalendárnom roku 2019 sme obdŕžali na prenesené kompetencie zo štátneho rozpočtu 1 119 771,- €.
Z toho: - normatívne 1 058 597,- €
mzdy+odvody 944 125,- €
prevádzka 114 472,- €
- nenormatívne 61 174,- €
doprava žiakov 3 415,- €
- presun z r.2018 1 078,- €
čerpanie v r. 2019 3 233,- €
vrátenie do ŠR 1 260,- €
vzdelávacie poukazy 13 190,- €
- mzdy 9 774,- €
- odvody 3 416,- €
čerpanie v r.2019 13 190,- €
soc.znevýhod.prostredie 7 550,- €
čerpanie: - mzdy 5 595,- €
- odvody 1 955,- €
čerpanie v r. 2019 7 550,- €
príspevok na učebnice v r. 2019 1 921,- €
čerpanie v roku 201 1 921,- €
Základný lyžiarsky výcvik 3 900,- €
Škola v prírode 5 850,- €
Mim.výsledky 400,- €
Zdravotný asistent 24 948,- €
Z normatívnych finančných prostriedkov vo výške 944 125,- € sme vyčerpali na:
- tarifné platy 564 450,- €
- osobné príplatky 85 295,- €
- odmeny 49 866,- €
- poistné 244 514.- €
Z bežných výdavkov na prevádzku vo výške 114 472,- € sme vyčerpali nasledovne:
- Na energie (plyn na vykurovanie, el.energia), vodu a komunikácie (poplatky za telefóny, mobily, faxy) boli vyčerpané finančné prostriedky vo výške 32 055,- €
- Výška materiálových nákladov predstavuje sumu 18 119,- €. Uvedené finančné prostriedky boli použité najmä na nákup výpočtovej techniky (počítače, licencie), zariadenia niektorých tried školským nábytkom (stoly, stoličky), nákup čistiacich prostriedkov, údržbárskeho materiálu na bežné opravy, tlačív, kancelárskych potrieb, OOPP, tonerov do tlačiarní a pod.
- Na údržbárske práce bolo vynaložených 13 008,- €, a to jak na údržbu a opravy niektorých prevádzkových strojov a zariadení (voda), výpočtovej techniky, rekonštrukciu plota, opravu podlahových krytín v triedach, opravu opláštenia stien TV bloku, výmena čerpadla v kotolni a iné bežné údržby.
- Čo sa týka služieb, finančné prostriedky vo výške 49 378,- € boli čerpané na čistenie kanalizácie, odvoz všetkých druhov odpadov, revízie a kontroly zariadení, poplatky banke za vedenie účtov, na stravovanie zamestnancov školy (réžia hradená zamestnávateľom, odvod do SF, do DDP pre zamestnancov školy, na úrazové poistenie žiakov školy, poistenie VT, OON, na ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov - získavanie kreditov). Na cestovné výdavky spojené so služobnými cestami bola vynaložená suma vo výške 1 364,- €.
- Z dôvodu práceneschopnosti zamestnancov školy boli čerpané finančné prostriedky hradené zamestnávateľom vo výške 548,- €.
2. Príspevky na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť
Na originálne kompetencie sme v kalendárnom roku 2019 obdŕžali z MsÚ Strážske 157 553,- €
Z toho: - Školská jedáleň 85 432,- € Čerpanie: M- 50 312,- €
O - 18 727,- €
V - 16 393,- € (DDP, SF, energie, spotrebný materiál, OOPP, údržba, revízie a kontroly, réžia za obedy)
- Školský klub detí 72 121,- € Čerpanie: M - 51 502,- €
O - 19 037,- €
V - 1 633,- € (DDP,SF,energie,PN,réžia za obedy)
Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov od rodičov bol vo výške 5 361,- €, ktoré boli poukázané na účet MsÚ Strážske.
3. Finančné prostriedky prijaté za vzdelávacie poukazy a spôsob ich použitia v členení podľa financovaných aktivít
V kalendárnom roku bola škole poskytnutá na vzdelávacie poukazy suma vo výške 13 190,- € a táto bola použitá nasledovne:
- na mzdy vedúcich krúžkov záujmovej činnosti 9 404,- €
- na odvody 3 286,- €
Z celkovej sumy bolo 500,- € čerpaných pre ŠKD, a to nasledovne:
- na mzdy 370,- €
- odvody 130,- €
4. Finančné prostriedky získané od rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, právnických osôb alebo fyzických osôb a spôsob ich použitia v členení podľa finančných aktivít
Za stratené, poškodené a vyradené učebnice bolo vyzbieraných od žiakov 107,44,- €, ktoré sme v závere roka 2019 použili na nákup nových učebníc.
5. Iné finančné prostriedky získané podľa osobitných predpisov
Finančné prostriedky poskytnuté pre žiakov v hmotnej núdzi vo výške 55 129,- € v nasledovnom členení:
- stravné HN 6 413,- €
- stravné štátna dotácia 32 062,- €
- školské potreby 1 345,- €
- vrátené na MsÚ 17 141,- €
V súlade so Školským vzdelávacím programom vo výchovno - vzdelávacej oblasti sa nám stanovené ciele na zvýšenie kvality edukačného procesu podarilo splniť nasledovne:
- zriadením športových tried a pestrou ponukou športových krúžkov podporujeme zdravý telesný rozvoj žiakov, organizovaním rôznych športových súťaží a aktivít poukazujeme na zdravý životný štýl človeka v spoločnosti, a tak žiakov aktívne zapájame do programu boja proti obezite ,
- rozvoj komunikácie v cudzích jazykoch škola realizuje formou povinnej výučby 1. cudzieho jazyka (anglického jazyka) od 1. ročníka, 2. cudzieho jazyka (nemeckého a ruského jazyka) od 7. ročníka. Materiálne podmienky na rozvoj komunikačných schopností v cudzích jazykoch škola zabezpečila zriadením 5 jazykových laboratórií.
- rozvíjanie e - gramotnosti žiakov zabezpečujeme od 3. ročníka v štyroch počítačových učebniach, ktoré sa využívajú predovšetkým na hodinách informatiky, ale aj v rámci záujmových krúžkov,
- využívaním interaktívnych tabúľ skvalitňujeme žiakom proces učenia a súčasne učiteľom uľahčujeme edukačnú prácu,
- hlavné ciele na zlepšenie estetického prostredia interiéru a exteriéru školy boli sčasti splnené pri rekonštrukcii budovy školy. Na začiatku školského roku 2019/2020 sme za účasti primátora mesta Ing. V. Dunajčáka a splnomocnenca vlády Dušana Galisa slávnostne otvorili multifunkčné ihrisko v areáli školy, ktoré sa podarilo vybudovať v spolupráci s mestom Strážske. Multifunkčné ihrisko využívajú žiaci školy na hodinách TSV a SRL, ale aj deti v ŠKD.
Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky:
- Pod odborným vedením učiteľov sa talentovaní žiaci našej školy pripravujú na mnohé súťaže. V tomto školskom roku (napriek pandémii), okrem množstva popredných umiestnení v okresných a krajských kolách súťaží, naši žiaci úspešne reprezentovali školu v celoslovenských súťažiach - napr. Prečo mám rád slovenčinu/Slovensko, Geografická olympiáda, korenšpondenčná súťaž Expert, OXICO (súťaž z NEJ) a literárna súťaž Záchrana osôb z vodnej hladiny. Dobré úspechy dosahujeme aj v príprave recitátorov, spevákov, výtvarných prác a v ostatných predmetových olympiádach. Tieto úspechy sú odzrkadlením svedomitej práce celého pedagogického kolektívu vo vyučovacom procese a tiež v rozvíjaní voľnočasových aktivít našich žiakov. Nemalú zásluhu na dosiahnutých úspechoch má aj dobré materiálno - technické vybavenie školy a v neposlednej miere aj finančné ohodnotenie pedagógov podieľajúcich sa na týchto výsledkoch.
- Ďalšou oblasťou, v ktorej škola dosahuje dobré výsledky je práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Diagnostikovaní žiaci majú vypracované výchovno-vzdelávacie programy, resp. niektorí aj výchovno vzdelávacie plány. Na vyučovacích hodinách okrem vyučujúcich sa im venuje aj 9 kvalifikovaných asistentov učiteľa. Súčasťou inkluzívneho tímu je aj školský špeciálny pedagóg a školský psychológ.
- Dobré výsledky dosahujeme v environmentálnej výchove pri separovaní odpadov a zbere druhotných surovín. Dlhoročnou súťaživou formou je realizovaný zber papiera a gaštanov. Žiaci takto získali finančné prostriedky v hodnote 1249,00 € za nazbieraných 14 300 kg papiera a 7000 kg gaštanov.
- V rámci starostlivosti o zvyšovanie odborného rastu pedagógov absolvovala a úspešne ukončila atestačné vzdelávanie: 2. atestácia Mgr. A. Schmidtová.
V tomto čase je škola zapojená do 8 projektov.
Oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:
Zlepšiť čitateľskú a finančnú gramotnosť žiakov.
Svedomitou prípravou žiakov na vyučovaní a krúžkovou činnosťou zlepšiť výsledky testovania žiakov v 5. a 9. ročníku.
Návrh opatrení:
V rámci plánu profesijného rozvoja a ročného plánu vzdelávania naďalej umožňovať pedagógom zvyšovať svoje pedagogické kompetencie.
Naďalej pokračovať v práci s talentovanými žiakmi s cieľom zvýšiť úroveň dosiahnutých výsledkov.
Využiť záujmové vzdelávanie na prípravu žiakov na celoslovenské testovanie T5 a T9, aby naši žiaci dosiahli aspoň úroveň celoslovenského priemeru T5 a T9.
Z celkového počtu 63 končiacich žiakov v našej ZŠ pokračuje v štúdiu na stredných školách podľa vlastného výberu 52 žiakov. Jeden žiak, ktorý mal povolenie plniť povinnú školskú dochádzku v zahraničí a splnil desať rokov povinnej školskej dochádzky nepokračuje v štúdiu na stredných školách v SR. Dve žiačky študujúce s povolením štúdia mimo územia SR ukončili PŠD v 9. ročníku. 1 žiak deviateho ročníka s povolením plnenia PŠD mimo územia SR plní 10. rok PŠD v našej ZŠ v školskom roku 2020/2021. V nižších ročníkoch ukončili povinnú školskú dochádzku 7 žiaci (z toho 3 z ŠPT) a 5 z nich pokračujú v štúdiu na SOU (z toho 2 žiaci z ŠPT). 1 žiak študuje mimo územia SR a nepodal si prihlášku na strednú školu, podobne ako 1 žiak z ŠPT.
| Názov záujmového krúžku | Počet detí | Počet skupín | Vedúci |
|---|---|---|---|
| Krúžok slovenského jazyka | 19 | 1 | Mgr. Vladislava Babjáková |
| Dejiny a jazyk | 22 | 1 | PhDr. Martina Bošková, PhD. |
| Vybíjaná 3.- 4.ročník | 17 | 1 | Mgr. Peter Kokočák |
| Futbalový krúžok 5.-9. ročník | 15 | 2 | Mgr. Peter Kokočák |
| Gymnastický krúžok | 44 | 3 | PaedDr. Monika Hakošová, Mgr. Martina Jaščúrová |
| Hasičský 5.-9.ročník | 20 | 1 | Mária Balogová |
| Písmenkovo | 15 | 1 | Mgr. Miriama Diničová |
| Hravé čítanie- 3. ročník | 22 | 1 | PaedDr. Svetlana Dušková |
| Informatika hrou | 26 | 1 | Mgr. Ľuboš Marek |
| Futbalový krúžok | 12 | 1 | Mgr. Michal Polák |
| Jazyk a kultúra | 10 | 1 | Mgr. Nataša Dankaninová |
| Mladý ekológ | 15 | 1 | Mgr. Svetlana Murínová |
| Krúžok slovenského jazyka | 16 | 1 | Mgr. Milina Miklošová |
| Biologické všeličo | 15 | 1 | RNDr. Dana Savková |
| Matematický krúžok 9.ročník | 17 | 1 | Mgr. Anna Jusková |
| Multikultúrny krúžok | 14 | 1 | Mgr. Beáta Šenitková |
| Futbalový krúžok | 26 | 1 | Mgr. Vladimír Gaľa |
| Rozhlasový krúžok | 10 | 1 | Mgr. Mária Maskaľová, Mgr. Ľuboš Marek |
| Strelecký krúžok | 9 | 1 | Mgr. Vladimír Smaržík |
| Šikovníček | 20 | 1 | Mgr. Monika Hriciková |
| Učíme sa hrou | 21 | 1 | Mgr. Mária Maskaľová |
| Všedkovedko | 16 | 1 | Mgr. Iveta Hudáková |
| Volejbal 8.-9.ročník | 7 | 1 | Mgr. Vladimír Smaržík |
| Volejbalový dievčatá 5.-6.roč. | 31 | 1 | Mgr. Peter Müller |
| Volejbalový dievčatá 7.-9. roč. | 14 | 1 | Mgr. Peter Müller |
| Výtvarno-aranžérsky krúžok | 16 | 1 | Mgr. Monika Korpa Janová |
| Zumba pre deti | 15 | 1 | Mgr. Zuzana Šulová |
| Dejepisný krúžok | 23 | 1 | PaedDr. Andrea Kráľová |
| Krúžok slovenského jazyka | 19 | 1 | Mgr. Peter Majer |
| Matematický krúžok 9.ročník | 30 | 1 | Ing. Jarmila Marcinová |
Spolupráca školy s rodičmi je v súčasnosti na veľmi dobrej úrovni. Už niekoľko rokov je ZR pri našej škole poberateľom 2 % z daní fyzických a právnických osôb. V súčasnej dobe koronakrízy, keď bola posunutá úhrada daní, táto suma nie je zatiaľ vyčíslená. V prípade, že tieto finančné prostriedky budú poukázané na účet, následne budú použité na zvyšovanie kvality vyučovacieho procesu a voľnočasových aktivít žiakov našej školy a ako spoluúčasť pri vypracovávaní rôznych projektov.
Pedagógovia a rodičia sa stretávajú pravidelne na rodičovských združeniach minimálne 3 - 4x ročne. Pri riešení výchovných problémov je priamy kontakt pedagóg - rodič, o čom sa vedie samostatná agenda v každej triede. Na skvalitnenie spolupráce medzi rodičmi a školou bola zriadená výchovná komisia, ktorej hlavnou úlohou je v spolupráci s PPP pomáhať riešiť problémy žiakov s poruchami učenia a správania. Pomáha pedagógom pri tvorbe tematických výchovno-vzdelávacích plánov.
Jednotliví učitelia majú pre rodičov našich žiakov vypracovaný harmonogram konzultačných hodín, zverejnený na webovom sídle školy.
Už niekoľko rokov škola organizuje školský ples, z ktorého finančný výťažok je poukázaný na účet Združenia rodičov pri ZŠ Mierová 1 Strážske.
Medzi základnou školou a zriaďovateľom funguje dlhoročná dobrá spolupráca, ktorá sa zo strany mesta prejavuje nielen bezplatným využívaním športovísk pre žiakov školy (multifunkčné ihrisko, mestská telocvičňa, futbalový štadión, mestská kultúrna sála), ale aj spolupráca na projektoch:
1. Zlepšovanie kľúčových kompetencií žiakov ZŠ
2. V základnej škole úspešnejší
Pri výchove mladej generácie spolupracujeme s materskou školou, Centrom voľného času, Základnou umeleckou školou a Strednou odbornou školou v Strážskom. Kooperácia s CVČ je pre žiakov školy veľmi prínosná, pretože jej realizáciou sú žiakom sprístupnené besedy na dohodnuté, učiteľmi vybrané témy. Pri rozvoji športových talentov úzko spolupracujeme aj s mestskou telovýchovnou jednotou, pre ktorých pripravujeme mladých futbalistov.
Spolupráca školy s organizáciami, ktoré sa nachádzajú v meste je na dobrej úrovni. Najlepšiu spoluprácu máme s Mestským podnikom služieb a súkromnými podnikateľmi v meste, ktorí pomáhajú škole finančne alebo poskytovaním svojich služieb.
Od 13. marca 2020 do 30. júna 2020 prebiehalo v škole vyučovanie mimoriadnym spôsobom v súlade s nariadeniami hlavného hygienika a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. O spôsobe vyučovania, metódach, formách a hodnotení informuje škola na príslušných miestach v Správe o výchovno-vzdelávacej činnosti.
V mesiaci marec (od 13.3.2020) prebiehalo vyučovanie dištančnou formou. Edukáciu s využitím moderných technológií sme odštartovali už 23.3.2020 v niekoľkých triedach na 1. stupni, postupne sa pridávali ďalšie triedy. Od 6.4.2020 sa na online vyučovanie prostredníctvom videokonferencií v upravenom rozvrhu prihlasovali aj žiaci vyšších ročníkov. Žiakom bez pripojenia na internet boli každý týždeň odosielané učebné materiály v printovej podobe, ktoré vypracované spätne zasielali prostredníctvom mestskej polície a asistentov učiteľa na kontrolu svojim vyučujúcim.
1. Metódy a formy:
Najčastejšie sa využívali výklad, rozprávanie, rozhovor, diskusia, práca s obrazom, práca s online učebnicou, pracovným zošitom, dramatizácia, hra, brainstorming, frontálna práca, práca v dvojiciach i v skupinách. Upevňovanie a precvičovanie učiva prebiehalo priamo počas videokonferencie alebo prostredníctvom rôznych online úloh. Najčastejšie sme využívali Alf testy a nami vytvorené online úlohy na stránke Edupage, ktoré boli aj súčasťou domácich úloh. Preberané učivo a domáce úlohy sme zadávali aj na stránku Edupage, aby v prípade, keď sa žiak nezúčastnil online hodiny mal možnosť zistiť prebraté učivo.
2. Spôsob hodnotenia:
Priebežné hodnotenie:
Hodnotenie počas mimoriadnej situácie malo charakter konštruktívnej spätnej väzby poskytovanej žiakom počas učenia sa, malo motivačný charakter a zohľadňovalo individuálne osobitosti jednotlivcov. Podklady na hodnotenie sme získavali z rozhovorov so žiakmi a z portfólií žiackych prác. Súčasťou hodnotenia bolo aj sebahodnotenie žiaka. Priebežné hodnotenie bolo slovné, pri ktorom sa pomenovali chyby, prípadne návod na to, ako tieto chyby odstrániť. Významnú úlohu zohrávala aj komunikácia s rodičmi, ktorá bola na veľmi dobrej úrovni. Učiteľky 1. stupňa si prostredníctvom aplikácii Messenger a Viber vytvorili triedne skupiny, v ktorých komunikovali s rodičmi, získavali tak spätnú väzbu aj zo strany rodičov o tom, ako sa žiakom darilo, s čím mali problém a spoločne hľadali riešenie na prípadnom odstránení tohto problému. Podklady na hodnotenie získavali učiteľky aj z vypracovaných online úloh a Alf testov, fotokópií vypracovaných úloh i zvukových nahrávok čítania žiakov, písaných aktivít, ktoré si žiaci ukladali do euroobalu. Záverečné hodnotenie sa realizovalo formou slovného hodnotenia s prihliadnutím aj na dosiahnuté výsledky žiakov do 13.3.2020.
Záverečné hodnotenie:
Na primárnom vzdelávaní (1. stupeň) ide o predmety: Telesná a športová výchova, Hudobná výchova, Výtvarná výchova, Pracovné vyučovanie, Informatika, Etická výchova, Náboženská výchova. Uvedené predmety boli na vysvedčení hodnotené slovne - absolvoval/neabsolvoval.
V predmetoch Slovenský jazyk a literatúra, Matematika, Prvouka, Prírodoveda, Vlastiveda, Anglický jazyk bol prospech žiakov hodnotený slovne.
Na nižšom strednom vzdelávaní (2. stupeň) sa predmety: Telesná a športová výchova, Hudobná výchova, Výtvarná výchova, Technika, Pohybová príprava, Etická výchova, Náboženská výchova hodnotili slovne - absolvoval/neabsolvoval.
Anglický jazyk a Ruský jazyk/Nemecký jazyk sa hodnotil slovne.
Predmety Slovenský jazyk a literatúra, Matematika, Fyzika, Chémia, Biológia, Geografia, Dejepis a Informatika sa klasifikovali na vysvedčení v 2. polroku tohto školského roka známkou.
V ŠPT 1 sa všetky predmety hodnotili slovne ako je uvedené pri hodnotení na primárnom vzdelávaní. Predmety v ŠPT 2 boli hodnotené ako je uvedené pri hodnotení 2. stupňa.
3. Zamestnanci:
Všetci vyučujúci počas mimoriadnej situácie vykonávali priamu pedagogickú činnosť a prípravu na vyučovanie z domu, tzv. home office. Asistenti učiteľa sa aktívne pripájali na online vyučovacie hodiny, prípadne so žiakmi po konzultácii s vyučujúcimi realizovali individuálnu online výučbu, pripravovali a roznášali pracovné listy pre žiakov, priebežne ich kontrolovali. Učivo konzultovali s vyučujúcim daného predmetu. Rodičom a žiakom poskytovali spätnú väzbu o stave získaných vedomostí, motivovali žiakov k ďalšiemu domácemu vzdelávaniu. Vychovávateľky ŠKD v mesiaci marec - apríl zadávali deťom prostredníctvom Zoom alebo Messenger rôzne námety na aktivity počas dňa, zapájali deti do vyhlásených súťaží. V mesiaci máj ŠKD a ŠJ - po dohode so zriaďovateľom 80% prekážka na strane zamestnávateľa. Upratovačky a školník od marca do 29.5.2020 vykonávali činnosť priamo v škole v upravenom režime (7,00 - 12,00 hod.).
Pedagogickí zamestnanci a odborný zamestnanec (školský psychológ) od apríla odovzdávali elektronicky týždenne Prehľad edukačnej tabuľku činnosti, v ktorej uvádzali prebraté učivo, formu vyučovania (online/dištančne), zapojenosť žiakov do edukačného online vyčovania, počet žiakov vyučujúcich sa dištančne a návratnosť dištančných úloh, ako aj výstup z vyučovacích hodín.
4. Materiálne podmienky:
Škola zabezpečovala pre žiakov v čase koronakrízy online vyučovanie podľa upraveného rozvrhu cez aplikáciu Zoom alebo Messenger:
Rozvrhy pre 1. - 4. ročník a 5. - 9. ročník sú v prílohe tejto správy.
Na 1. stupni sme zabezpečili vzdelávanie týchto predmetov z hlavných vzdelávacích oblastí: SJL, MAT, PVO/PDA, VLA, ANJ.
Na 2. stupni sme vyučovali online tieto predmety: SJL, ANJ, RUJ/NEJ, MAT, FYZ, CHE, BIO, GEG, DEJ, neskôr sme zaradila do vyučovania aj výchovné predmety: VYV, THD, NBV/ETV, TSV a to 1x za 2 týždne.
TU 1. stupňa vyučovali svojich žiakov rozdelených väčšinou na 2 skupiny, aby sa prispôsobili technickým možnostiam a individuálnym potrebám jednotlivých rodín (vyučovanie v dopoludňajších i popoludňajších hodinách).
Žiakom bez pripojenia na internet sa každý týždeň v spolupráci asistentov učiteľa a mestskej polície doručovali pracovné listy v printovej podobe, ktoré žiaci doručovali vypracované naspäť do školy vyučujúcim na kontrolu. Nie všetky pracovné listy boli vypracované alebo vrátené. Žiakov, ktorí sa zo subjektívnych dôvodov nezúčastňovali online vyučovania, sme telefonicky vyzývali, aby sa na vyučovaní zúčastňovali, pri ďalšej neúčasti sme informovali zákonných zástupcov žiaka. Od 16.3.2020 do 29.5.2020 sa na Základnej škole Mierová 1 Strážske nepodávala strava.
5. Plnenie cieľov:
Vďaka online vyučovaniu sa prebrala veľká časť učiva. K niektorým témam sa žiaci vrátia v septembri. Informácie o stave a úrovni prebratého učiva sú uvedené v jednotlivých záverečných správach MZ/PK o výchovno-vzdelávacích výsledkoch v školskom roku 2019/2020.
6. Špecifická podpora počas mimoriadnej situácie:
a) Metodické usmernenia a odporúčania pre školy k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl
z MŠ SR a ŠPU
b) Portál ŠPU ucimenadialku.sk
c) Pomoc asistentov učiteľa, školského špeciálneho pedagóga a školského psychológa pri vzdelávaní žiakov
so ŠVVP (pomoc vyučujúcim pri tvorbe vyučovacieho materiálu, pomoc žiakom pri plnení dištančných úloh
do nevyhnutnej miery, podpora žiakov bez prístupu k IT technológiám, distribúcia materiálov a ich následný
zber
7. Silné/slabé stránky školy:
Silné stránky školy Slabé stránky školy:
kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov nárast počtu detí s poruchami učenia
priaznivá klíma nedostatočná motivácia časti žiakov
flexibilný pedagogický zbor nedostatočné zručnosti učiteľov vo využívaní
autoevalvačných metód
primerané materiálne a technické vybavenie ťažšia adaptácia žiakov na nový spôsob učenia sa
vlastná web stránka školy zsstrazske.edupage.org
počítačová gramotnosť učiteľov
starostlivosť o žiakov so ŠVVP
8. Návrh opatrení:
a) Zabezpečiť modernejšie technické vybavenie na online vyučovanie (notebooky).
b) Venovať priestor adaptácii na školské vyučovanie.
c) Pozornosť venovať pedagogickej diagnostike stavu vedomostí a zručností žiakov za účelom naplánovania
zmien v obsahu a cieľoch vzdelávania v nasledujúcom školskom roku.
d) Využívať zásady diferencovaného vyučovania.
e) Spolupracovať so školským špeciálnym pedagógom a školským psychológom
9. Zápis do 1. ročníka:
V tomto školskom roku sme zápis detí do 1. ročníka realizovali od 15.4.2020 do 30.4.2020 elektronicky - elektronická prihláška. Na školský rok 2020/2021 sa do 1. ročníka prihlásilo 56 žiakov z toho 3 žiaci majú odklad PŠD.
Vypracoval: Mgr. Michal Polák
V Strážskom, 9. októbra 2020
Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa:
Rada školy berie danú správu na vedomie
V Strážskom, ...... októbra 2020
Powered by aSc EduPage