• Akú podobu by mala mať veda, ktorá bude hnacím motorom 

          Slovenska i celej EÚ?

           

                        Veda je nástroj na objavovanie a chápanie sveta a bez nej by sme neboli tu, kde sme. Naďalej by sme zomierali na choroby ako chrípka či kiahne. A nemali by sme ani zdroje informácii ako internet. Veda a inovácie naštartovali ľudskú spoločnosť a posúvajú nás cez pomyselné hranice.

                        Predstavme si vedu ako motor - motor ľudskej spoločnosti. Každým novým objavom má tento motor vyšší výkon.  Pred 100 rokmi by nikto nechyroval o malých prenosných počítačoch, laserovej operácii očí  alebo spoznávaní vesmíru pomocou satelitov. Ale nie každý motor je ekologický a preto netreba zabúdať na našu planétu, ktorá je v ohrození. Skleníkový efekt a iné klimatické zmeny, vymieranie množstva nielen vzácnych, ale aj dôležitých živočíšnych a rastlinných druhov, úbytok lesov, ťažba ničiaca krajinu, vysychanie a otrava vodných zdrojov a iná ľudská činnosť našu planétu drancujú. Preto by sa mala veda viac zaoberať pochopením a ochranou prírody. Inovácie by mali byť šetrné pre životné prostredie a nie viac ho ničiť.

                   To však nezáleží len od vedcov, ale aj od každého obyvateľa tejto planéty a predovšetkým veľkých nadnárodných podnikov. Hovorí sa o využívaní ekologických dopravných prostriedkov ako napríklad elektromobily či ekologické zdroje energie, ako napr.: vodná, veterná, solárna a geotermálna. Tieto inovácie síce nie sú najlacnejšie, ale mali by sa ďalej rozvíjať a zavádzať do života rozumnými spôsobmi. Podľa mňa by sa téma ekologických vied mala viac dostať do povedomia ľudí najmä cez vzdelávanie. Nebolo by od veci zaviesť predmet na túto tému.

                         Jedna z výziev vedy je aj odpad. Je potrebné znížiť nadprodukciu, ktorá putuje len do odpadu a nezanedbávať separáciu a recykláciu toho nevyhnutného a postarať sa o úniky v podobe plastových ostrovčekov na našich vodných tokoch a podobných problémov. Nie všetok odpad sa však dá recyklovať. Komunálny odpad sa nekontrolovateľne hromadí a skládky sú preplnené. A aby neskončil na skládke, tak sa spaľuje. Tento spôsob je nešetrný a je potrebné, aby spaľovne menej znečisťovali vzduch.

                        Okrem komunálneho odpadu existuje aj oveľa nebezpečnejší chemický odpad. Ten sa veľmi často nedá jednoducho spáliť. Žijem v oblasti, kde je najväčšie zamorenie PCB látkami. To tu zavinila továreň CHEMKO v minulom storočí. V tejto oblasti je aj vyšší výskyt rakoviny či ochorení štítnej žľazy. Je nevyhnutné čo najskôr vyvinúť technológiu na likvidáciu tohto toxického odpadu. Do doby, než sa nájde, by sa nemalo sedieť so založenými rukami, ale izolovať unikajúce látky už známymi dočasnými spôsobmi. Predsa nikto nechce mať zamorenú vodu a pôdu v lesoch, lúkach i vlastných záhradkách zdraviu nebezpečnými chemikáliami.

           

                     Veda nie je len nástroj na inovácie, ale má pomáhať zaisteniu zdravého a udržateľného spôsobu života všetkých ľudí. Prosperita prírody, na ktorej sme aj my závislí, by mala mať vo vede prioritu.

          članok na stiahnutie: Aku_podobu_by_mala_mat_veda.docx

    • Kontakty

      • Základná škola Mierová 1 Strážske
      • 056/6477203
      • Mierová 1, 072 22 Strážske
        Strážske
        Slovakia
      • 35542250
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje