• Pomoc a spolupráca - zlepšenie výsledkov žiakov - 312011J531

Základná škola, Mierová 1, 072 22 Strážske

Pomoc a spolupráca - zlepšenie výsledkov žiakov

Kód projektu: 312011J531

Operačný program: Ľudské zdroje

Spolufinancovaný z: ESF

Prioritná os: 312010 – 1. Vzdelávanie

Špecifický cieľ: 312010011 – 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov

Celková dĺžka realizácie hlavných aktivít: 36 mesiacov

Začiatok realizácie aktivít: 02/2018

Ukončenie realizácie aktivít: 01/2021

Celková výška oprávnených výdavkov: 252 000 €

www.esf.gov.sk                                                                                                                                          www.minedu.gov.sk

Školská trieda je prostredím mimo rodiny, v ktorom žiak prežíva určité obdobie svojho života, získava vedomosti, zručnosti, nadväzuje kamarátske vzťahy, učí sa spolupracovať, navzájom si pomáhať a tolerovať. O tieto možnosti by nemalo byť ochudobnené žiadne dieťa.

Problematika edukácie slabo prospievajúcich žiakov, medzi ktorých patria žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len ŠVVP)  sa v posledných rokoch dostáva čoraz viac do popredia. Odlišnosti týchto žiakov sa odzrkadľujú v prístupe k školským povinnostiam, súvisia s nezáujmom a zlyhávaní v učení. Aj hendikepovaný človek má nárok zaradiť sa do súčasnej spoločnosti, prežiť úspech a mať pocit sebarealizácie.  Neustále sa zvyšujúci počet žiakov s edukačným problémom evidujeme aj v našej základnej škole. Vyžaduje si to zvýšené nároky na prácu všetkých zamestnancov, hlavne učiteľov. Cieľom Základnej školy Mierová 1 Strážske je poskytnúť plnohodnotné vzdelávanie takýmto žiakom, aby sa čo najplnohodnotnejšie mohli zaradiť do života.

Od 1.2.2018 sme uvedenú situáciu riešili implementáciou projektu s názvom Pomoc a spolupráca – zlepšenie výsledkov žiakov v rámci výzvy V základnej škole úspešnejší.  Tento trojročný projekt umožňuje škole existenciu inkluzívneho tímu (5 asistentov učiteľa, 1 školského špeciálneho pedagóga a 1 školského psychológa), ktorý individuálnym prístupom pomáha žiakom so ŠVVP vo vzdelávacom procese, ale aj mimo neho. Asistenti učiteľa  sa priamou činnosťou so žiakmi  a súčasne tvorbou a využívaním vlastných didaktických pomôcok, využívaním špeciálnych metód podieľajú na skvalitňovaní edukácie. Intervenčné pôsobenie pedagogického asistenta umožňuje učiteľom venovať viac času i pozornosti ostatným žiakom v triede. Školský špeciálny pedagóg uskutočňuje odbornú špeciálno-pedagogickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení a v správaní, spolupodieľa sa na aktualizácii individuálno-vzdelávacieho plánu žiaka, poskytuje konzultácie v procese výchovy a vzdelávania rodičom aj učiteľom. Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálne alebo skupinové poradenstvo, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania, poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom aj pedagogickým zamestnancom.

Prítomnosť asistentov učiteľa, ktorí pod vedením pedagógov a v spolupráci školského špeciálneho pedagóga a školského psychológa pracujú so žiakmi na prekonávaní ich vzdelávacích ťažkostí či adaptácii na školské prostredie považujeme za veľký prínos v súčasných podmienkach našej základnej školy.

Uznávanie rovnakých práv pre všetkých ľudí znamená – právo plne sa zúčastňovať na živote spoločnosti spolu s ostatnými, právo žiť kvalitný život a rozhodovať o svojom vlastnom živote. Preto by sme sa mali snažiť odstrániť prekážky, ktoré žiakom so zdravotným znevýhodnením bránia v uplatnení ich schopností, umožniť im primeraný prístup k vzdelávaniu, umožniť im komunikáciu s okolím, zapojenie sa do pracovného procesu a skvalitnenie kultúrneho a spoločenského života. Začať musíme práve s edukáciou.